Teemad

Populaarsed

/
5 levinuimat müüti korteri üürimisel

Meie maakler Ketly Kukesman on oma töös palju kokku puutunud korterite üürile andmisega ning tihti on nii omanikel kui ka...

/
Kinnisvara edukas müük nõuab ettenägelikkust

Kinnisvara edukas müük nõuab ettenägelikkust ja tähelepanu pööramist ka pealtnäha tühistele detailidele, et ostja saabudes sujuks kõik sujuvalt ning probleemideta....

/
10 ideed, mida kodus ette võtta enne kevade saabumist.

1. Võtke ette kodu suurpuhastus - koristage kodu põhjalikult ning visake ära kasutud esemed. Peske aknad, puhastage korralikult aknaraamid ja...

/
Seest siiruviiruline

Seest siiruviiruline, väljast kullakarvaline? Kas sama kehtib ka renoveeritud korteri ostmise puhul? Andre Ojala pani kirja mõned mõtted, millele tähelepanu...

/
6 tähtsat sügistööd, mida enne talve saabumist ette võtta

1. Vii aiamööbel ja tööriistad varjulisse kohta Vaata hoov kriitilise pilguga üle ning kui sinna on ununenud veel mõned suvel...

/

5 levinuimat müüti korteri üürimisel

Meie maakler Ketly Kukesman on oma töös palju kokku puutunud korterite üürile andmisega ning tihti on nii omanikel kui ka üürnikel mitmeid arusaamu, mis takistavad üürisuhete edukat toimimist ning seetõttu otsustasime need müüdid kummutada ja selgitada tegelikku olukorda.

Omanik võib korterisse sisse astuda iga kell
Kindlasti mitte! Nii nagu igal inimesel, on ka üürnikul õigus tema kodu puutumatusele. Kui üürileandjal on tarvis siseneda mingil põhjusel tema välja üüritavasse korterisse (näiteks veenäitude kontrollimiseks, külmiku tihendi vahetamiseks või pesumasina remontimiseks) peab ta sellest eelnevalt üürnikku teavitama vähemalt 3 päeva ette.

Lepingusse saab panna tingimusi oma äranägemise järgi
Tihtilugu arvatakse, et üürilepingusse võib lisada kõiksugu omapoolseid tingimusi. Millele aga ei mõelda, on see, et lepingu sisu peab olema vastavuses ka Võlaõigusseadusega. Üürileping kajastab üürniku ja üürileandja üldiseid kokkuleppeid, õigusi ja kohustusi, mistõttu ei saa see olla kummagi osapoole suhtes kahjulikum. Lepingutingimused, mis ei ole kooskõlas seadusega, on õigustühised! Seega lepingusse võib teoreetiliselt kirjutada mida iganes, kuid alati on seadus ülim, ehk siis mure tekkides lahendatakse siiski probleem tulenevalt seaduse regulatsioonist, mitte omapoolselt kirja pandud tingimustele.

Väga levinud tingimus, mis üürileandjad lepingusse lisavad või lisada soovivad, on see, et üürilepingu saab ühepoolselt lõpetada ühekuulise etteteatamise tähtajaga. Selline lepingupunkt on seaduse silmis aga tühine – tähtajaline üürileping lõpeb tähtaja saabumisega ning tähtajatu leping kolmekuulise etteteatamise tähtajaga.

Sama kehtib ka näiteks leppetrahvi kohta. Leppetrahv lisatakse üürilepingusse seadusega kooskõlas olevatel tingimustel, mitte üürileandja äranägemise järgi. Leppetrahv jõustub, kui toimub väga mõjuv lepingu rikkumine ning selle piirmäär on samuti seadusega paika pandud.

Remondifond on alati üürniku kanda
See, kelle kanda jääb remondifond ja hoolduskulud, sõltub üürilepingu tingimustest ning kokkulepetest üürniku ja üürileandja vahel. Kui tegemist on raha kogumisega tuleviku tarbeks (näiteks katuse vahetus), lasub maksekohustus tavaliselt omanikul. Küll aga on võimalik kokku leppida teisiti, kui nõue on korrektselt üürilepingusse sisestatud ja mõlemapoolselt vastu võetud. Kui aga on tegemist hooldusmaksega, näiteks igakuine muruniitmine või lume lükkamine, on igati seaduspärane määrata see üürniku makseks, kuna sellest saab ka tema otseselt kasu.

Teisisõnu, kui üürilepingus pole just selgesõnaliselt kokku lepitud remondifondi maksmises, ei tule üürnikul seda kohustust ka kanda. Kui aga üürileandja soovib remondifondi jätta üürniku kanda, peab see kokkulepe olema tehtud juba algselt lepingu sõlmimisel ning kirjalikku taasesitamist võimaldavas vormis, et kokkulepe oleks kehtiv

Samuti on oluline, et remondifond oleks mõistlikus, proportsionaalses ja ettenähtavas ulatuses, et tagada õiglane ja tasakaalustatud kohustuste jaotus mõlema poole vahel.

Maakler kaob pärast lepingu sõlmimist
Levinud arusaam on see, et maakleri roll piirdub üürilepingu sõlmimisega ega ole pärast seda enam kättesaadav. Tegelikkuses nii see pole. Maakler on Sinu jaoks olemas ka kogu üürilepingu perioodi vältel. Vahel on omanikel vaja nõu küsida, kuidas reageerida siis, kui üürnik keset lepingut seda lõpetada soovib või näiteks üürnik palub üüritasu soodustust- maakler on alati olemas nõu ja jõuga. Pakume hea meelega abi ja nõu nii üürnikule kui ka üürileandjale. Mina olen alati oma klientide jaoks olemas olnud, seega ära karda Sinagi oma maakleriga ühendust hoida.

Lapsed ja loomad = probleemid üürileandjale
Kindlasti ei saa eeldada, et lemmikloomade ja/või lastega üürnikud on automaatselt probleemsed üürnikud. Nendega võivad kaasneda omad riskid, millega tuleks arvestada, kuid kõiki ei saa võtta nö ühe pulgaga. Tegemist võib olla vägagi vastutustundlike ning korralike inimestega. Pealegi on peredega inimesed stabiilsemad ja reeglina ka üüriperioodid pikemad kui üksikute inimeste puhul.
Minu soovitus kinnisvara üürimisel on veenduda, et elupinna suurus ja pereliikmete arv oleksid proportsioonis, et vältida ülerahvastatust. Siis ei tasu karta ka liigset kulumist, amortisatsiooni. Riskide ennetamiseks soovitan võtta ka tagatisraha suuremas summas.

Ketly Kukesman
Kutseline kinnisvaramaakler